Archbishop Thomas Macwan

Abp.ThomasArchbishop Thomas Ignatius Macwan, was born 14 October 1952 in Bhavnagar, Gujarat. At the age of 36, he was ordained a Catholic Priest on 9 April attached to the Archdiocese of Ahmedabad. He was appointed Bishop of Ahmedabad on 11 November, 2002 and was ordained on 11 January, 2003. Archbishop Stanislaus Fernandes was the Principal Consecrator. He was appointed Archbishop of Gandhinagar on 12 June, 2015.

To watch a recent talk of his on Small Christian Communities, click here

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone